Powołanie

Powołanie to pochodzące od Boga pragnienie, aby być w życiu na swoim miejscu. Pan Bóg powołuje każdego do szczęścia – odkryć swoje powołanie oznacza bycie szczęśliwym. Jeśli wydaje ci się, że na drodze życia kapłańskiego mógłbyś być szczęśliwy, lub interesujesz się naszą wspólnotą, albo może po prostu szukasz swojego miejsca w życiu i nie wiesz jeszcze, co robić, to zapraszamy.

Najbliższa okazja do spotkania to: weekend dla poszukiwaczy swojego powołania w grudniu w Józefowie.

 

DSC01324

 

Kto che być przyjęty do naszej wspólnoty, musi być do tego powołany przez Boga. Kandydat powinien posiadać odpowiednie zdolności intelektualne, cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym a także być usposobiony religijnie. Kandydat musi być zdolny do życia we wspólnocie i jej aktywnego budowania. Ponadto musi chcieć żyć zgodnie z ideałami zgromadzenia oraz przez całe życie pozwalać się zgodnie z nimi wychowywać i kształtować. Ze względu na międzynarodowy charakter, bardzo ważna jest znajomość języków obcych.

Formacja we wspólnocie obejmuje:

  • Postulat (3-6 miesięcy). To czas wzajemnego poznania się kandydata i wspólnoty.
  • Nowicjat (2 lata). To czas wprowadzenia w życie oraz ideały wspólnoty. W tym okresie powstaje kurs – rodzinna wspólnota nowicjuszy, która pozostaje na całe życie. W ramach nowicjatu odbywa się półroczna praktyka socjalna, np. w szpitalu.
  • Studentat (zależnie od systemu studiów, zasadniczo 5 lat).
  • Praktyka pedagogiczna (ok. 1 roku). Po 2 lub 3 latach studia są przerywane, aby odbyć praktykę pedagogiczną, np. w pracy z młodzieżą. Często praktyka ta odbywa się za granicą i połączona jest z nauką języka obcego.
  • Tercjat (3 miesiące). Odbywa się po praktyce pedagogicznej. Jego celem jest podsumowanie praktyki oraz zgłębione spojrzenie do dotychczasową drogę we wspólnocie.

Celem naszej formacji jest ukształtowanie dojrzałej, dziecięcej i ojcowskiej zarazem, osobowości kapłańskiej. Na drodze upodabniania się do Chrystusa, prowadzi nas nasza wychowawczyni: Matka Boża Trzykroć Przedziwna.

Wychowanie i samowychowanie to zadania na całe życie. Aby stać się prawdziwym dzieckiem i prawdziwym ojcem potrzeba wychowania poprzez spotkanie – a to wymaga czasu, cierpliwości i poświęcenia…

IMG-20160602-WA0000IMG-20160602-WA0001

 

 

 

IMG-20160602-WA0005-2IMG-20160602-WA0003